10 Paź ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU

„Masz to szczęście, którym możesz się podzielić teraz. Masz dar od losu, który jednym daje, innym zabiera. To takie proste – możesz czynić tyle dobra, tak wiele można zrobić i tak wiele to zależy od nas.”W piątek 6 października gościliśmy w szkole dwie bohaterki: Dominikę Ratajczak, naszą absolwentkę i Małgosię Samolak, które oddały komórki macierzyste dla chorych osób. Dominika jest pierwszą osobą z naszej szkoły, która oddała szpik. Dziewczyny opowiadały o swoim doświadczeniu, zachęcały uczniów pełnoletnich do zostania potencjalnym dawcą, jednocześnie dostarczały wiedzy na temat chorób krwi i sposobów ich leczenia, burzyły stereotypy dotyczące metod leczenia szpiku kostnego. Na własnym przykładzie uświadamiały, jak ważna jest „rozbudowa” polskiego banku potencjalnych dawców szpiku.
Podczas spotkania młodzież miała okazję obejrzeć też wyznania chłopca, któremu szpik uratował życie i teledysk z udziałem znanych osób ze świata telewizji, które działają charytatywnie na rzecz chorych, w ramach fundacji „Drużyna Szpiku”.
Spotkania były refleksją nad ludzkim życiem i ideą bezinteresownego pomagania innym.
Podczas zbiórki krwi, która odbędzie w szkole w najbliższy wtorek (tj. 10.10.2017), będzie kolejna okazja, aby i „Wasz kod szpiku” oraz dane osobowe zostały zapisane w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego POLTRANSPLANTU. Wystarczy (oczywiście po wypełnieniu ankiety i przebadaniu przez lekarza) oddać 10ml krwi. To nic nie boli!

ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU I NASZPIKUJ ŻYCIEM SWOJEGO GENETYCZNEGO BLIŹNIAKA.
ALE PAMIĘTAJ! 
Twoja decyzja musi być dobrze przemyślana!

spotkania zorganizowała pedagog Mariola Rochmankowska

Nawiązaliśmy współpracę z Wydziałem Prawa i Administracji UAM
Tydzień z .......... fantastyką