12 Lis Drużyna Szpiku

„Człowiek  zawsze  stoi na rozstaju dróg. I jeżeli naprawdę jest człowiekiem, to w grę wchodzi nie tylko jego własne, ale także cudze życie.”

W czwartek, 12 listopada 2015 roku, w auli szkolnej odbyły się spotkania uczniów pełnoletnich z wolontariuszami Drużyny Szpiku, działającymi na terenie Leszna. Ich celem było wyposażenie naszych uczniów w rzetelną wiedzę na temat chorób krwi  i sposobów ich leczenia, ale także zburzenie stereotypów dotyczących metod  przeszczepu szpiku kostnego. Wolontariusze uświadamiali,  jak ważna jest „rozbudowa” polskiego banku potencjalnych dawców szpiku, zachęcali do zostania dawcą.

Choć akcja taka odbyła się w szkole już po raz szósty, to czwartkowe spotkanie należy do wyjątkowych. Pierwszy raz bowiem w szkole mieliśmy okazję poznać niezwykłe osoby. Dwie z nich oddały szpik: Małgosia Samolak – oddała w tym roku komórki macierzyste dla 44-letniego mężczyzny z Argentyny i Hania Sołtysiak – 3 lata temu oddała szpik dla swojej siostry Beaty, a tym samym uratowała jej życie. I to chyba właśnie wyznania Beaty, o przebytej chorobie  i towarzyszącym jej strachu wzbudziły najwięcej emocji. Na auli panowała całkowita cisza…

Cieszę się ogromnie, że dziewczyny przyjęły zaproszenie i miały odwagę opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

Podczas zbiórki krwi, która odbędzie w szkole w najbliższy wtorek, będzie kolejna okazja, aby i „Wasz kod szpiku” oraz dane osobowe zostały zapisane w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego POLTRANSPLANTU. Wystarczy (oczywiście po wypełnieniu ankiety i przebadaniu przez lekarza) oddać 10ml krwi. To nic nie boli!

ALE PAMIĘTAJ! Twoja decyzja musi być dobrze przemyślana!

spotkania zorganizowała pedagog Mariola Rochmankowska

we współpracy z p. Hanną Kucharską

Zbiórka krwi
Gra miejska z okazji Święta Niepodległości